Właściwie zaplanowana oraz zrobiona instalacja elektryczna w domu bądź mieszkaniu zagwarantuje nam bezpieczne i w szczególności komfortowe korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz pozostałych urządzeń zasilanych prądem. Zakupując poszczególne elementy instalacji elektrycznej, warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz posiadane certyfikaty i atesty. Na tych elementach nie ma co oszczędzać.
Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z tworzywa czy z miedzi?
Ogromną zaletą rur miedzianych jest ich bakteriostatyczność, co hamuje rozmnażanie się mikroorganizmów. Lecz rury miedziane mogą korodować pod wpływem większej ilości zawartego w wodzie dwutlenku węgla, jonów siarczanowych, związków manganu oraz amoniaku i w kontakcie z urządzeniami ze stali ocynkowanej bądź z aluminium.
Trzeba pamiętać, że nie poleca się stosowania ich tam, gdzie woda jest zdecydowanie miękka (o odczynie pH mniejszym albo równym 7), np. w górach, dlatego że działa ona gwałtownie na miedź. Przewody miedziane przeprowadzone przez nieogrzewane pomieszczenia, powinno się dobrze zaizolować, ponieważ miedź wyjątkowo dobrze przewodzi ciepło.
Rury z tworzywa są lekkie, zatem łatwo się je transportuje oraz instaluje. Nie korodują i nie są skłonne na tworzenie się osadów. W przypadku zimnej wody nie ma również wyjątkowych wymagań, co do ich wytrwałości termicznej, więc mogą to być prostsze odmiany: polichlorek winylu, polietylen, polibutylen, polipropylen. Wolno też stosować droższe rury z polietylenu usieciowanego wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz ciśnienie i wielowarstwowe o większej odporności termicznej, i chemicznej, małej rozszerzalności cieplnej, i nieprzepuszczalne dla tlenu, ale nie ma takiej konieczności.